Hamarosan becsengetnek, és szeptember 2-án, jövő hétfőn elkezdődik az új tanév. A Belügyminisztérium, az Oktatási Hivatal és a Klebelsberg Központ a szakmai feladatok, döntések, változások áttekintése és gyakorlati megvalósítása céljából rendezte meg ismét a tanévnyitó konferenciát, melyre meghívást kaptak a vármegye közoktatási intézményeinek vezetői, pedagógusai, mesterpedagógus szaktanácsadói, szakértői és a bázisintézmények képviselői.
Székesfehérvár Önkormányzata nevében Mészáros Attila alpolgármester köszöntötte a megjelenteket. „Egy tanévkezdés mindig sok-sok izgalmat hordoz magában. Milyenek lesznek az új gyerekek? Hogyan tudnak az új pedagógusok beilleszkedni? Melyek azok a jogszabályok, melyek a nyár folyamán születtek és befolyásolják az új tanévet?” – fogalmazott. Hozzátette, hogy Székesfehérváron – a kormány, az állami szervezetek és a fenntartók összefogásának köszönhetően – 2022-től mintegy 30 milliárd forint értékű iskolafelújítási program kezdődött el, ami részben befejeződött, részben pedig még folyamatban van, és további eredmények várhatóak.
Teljes energetikai felújítás zajlott a Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola Sziget utcai Tagintézményében, a Táncsics Mihály és a Munkácsy Mihály Általános Iskolában, az összes általános iskolában zajlott vizesblokk-felújítás, elkészült a Kodály Zoltán Általános Iskola és Gimnázium felújítása és bővítése, megújult a Arany János Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola, Készségfejlesztő Iskola és EGYMI Szekfű Gyula utcai épülete, a Ciszterci Szent István Gimnázium, valamint a Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium is.
Folyamatban van a Kodolányi János Gimnázium felújítása, a Vasvári Pál Gimnázium felújítása és bővítése, a végéhez közeledik a Hétvezér Általános Iskola rekonstrukciója, az Arany János EGYMI Budai úti épületének felújítása, valamint kezdődnek az átfogó munkálatok a volt Barátság Házában is, ahol a Pedagógiai Szakszolgálat kap helyet.
Mintegy 6 milliárd forintos felújítás indul a Székesfehérvári Szakképzési Centrum négy intézményében – a Deák Ferenc Technikum és Szakképző Iskolában, a Bugát Pál Szakgimnázium és Szakközépiskolában, a Széchenyi István Műszaki Technikumban és a Váci Mihály Technikum, Szakképző Iskola és Kollégiumban. Idén három új okostanterem megvalósítását is tervezi az Önkormányzat a Tankerülettel közösen.
„Látszik, hogy sok minden van mögöttünk, de sokat kell még tennünk is. Az energetikai felújítások azért különösen fontosak, mert akár 5-10 fokos hőmérsékletkülönbséget is jelenthetnek a forró, nyárias melegben!” – fogalmazott Mészáros Attila.
A konferencián elhangzott, hogy szeptember 2-án összesen 20.493 diák kezdi meg a tanévet Székesfehérváron, beleértve az állami, a magán és az egyházi fenntartású intézményeket egyaránt. „Büszkén mondhatjuk továbbra is, hogy Székesfehérvár iskolaváros. Köszönöm minden igazgató, főigazgató és kollégáik megfeszített munkáját!” – mondta az alpolgármester, majd hozzátette: komoly életpályamodellt tudnak biztosítani a pedagógusok számára a bölcsődétől egészen a legfelsőbb szintekig. A város folytatni tervezi a pedagógusok és az őket segítő szakmai munkatársak további támogatását.
A szakmai konferencián részt vett dr. Balatoni Katalin, a Belügyminisztérium köznevelési helyettes államtitkára is. Mint mondta, fontos tudni, hogy az oktatásnak kell lennie az első területnek, ami reagál a gyors társadalmi változásokra. Évről évre szükséges átgondolni azokat a döntéseket, melyekkel a gyerekeket, a családjaikat és a pedagógusokat segítik, támogatják. Ilyen többek között a mobiltelefon használatának korlátozása és a mindennapos testnevelés működtetése. „Nagyon várjuk az új tanévet. Az egész országban biztosított, hogy minden gyermek örömmel és boldogan lépjen be az iskolába!” – fogalmazott a helyettes államtitkár.
A konferencián előadást tartott Sipos Imre, az Oktatási Hivatal tartalomfejlesztési és tankönyvkiadási elnökhelyettese, Török Szabolcs, a Székesfehérvári Tankerületi Központ igazgatója, továbbá Galambos Zsuzsanna, az Oktatási Hivatal Székesfehérvári Pedagógiai Oktatási Központjának főosztályvezetője is.
A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.
Szöveg: Havasi Tímea
Fotó: Simon Erika