2024.10.18. 14:45
Brazília magyarországi nagykövetsége és Susan Kleebank nagykövet kezdeményezésére egy különleges, színes kiállítás érkezik hozzánk, hogy minél többen bepillantást nyerhessenek a dél-amerikai ország madárvilágába és megismerhessék a számunkra egzotikus, különleges élőhelyeket. Székesfehérváron a Vörösmarty Mihály Könyvtárban és a Sóstó Látogatóközpontban, valamint a fehérvárcsurgói Károlyi Kastélyban október 21. és november 25. között látogathatóak a tárlatok.
A Budapesti Brazil Nagykövetség és Susan Kleebank, Brazília magyarországi nagykövete küldetésének tekinti, hogy minél több helyen megismertesse hazája természeti kincseit, különleges értékeit. A Brazília madárvilága és élőhelyei címmel összeállított színes, metszetekből, képekből és szöveges illusztrációkkal ellátott tablókból álló kiállítás ezt hivatott szolgálni. A budapesti Természettudományi Múzeumban már bemutatott tárlat most vándorútra indul, hogy átfogó képet adjon a Föld 5. legnagyobb és Dél-Amerika legkiterjedtebb államának különleges állat-, illetve növényvilágáról.
Székesfehérváron két helyszínen, valamint a fehérvárcsurgói Károlyi Kastélyban látható majd a teljes anyag, érdemes 2024. október 21. és november 25. között ezeket felkeresve megismerni Brazília „zöld arcát”, természeti értékeit.
Brazília madarai címmel egy 24 gyönyörű metszetből álló kiállítás nyílik október 21-én, hétfőn délben a Vörösmarty Mihály Könyvtár Gyermekrészlegén (Oskola utca 7. I. emelet). A 85 esztendős brit művész, Jenevora Searight a Rio de Janeiróban töltött évei alatt figyelte meg, majd művészi szépséggel ábrázolta a brazil madarakat. Ebből kapnak ízelítőt most a könyvtár látogatói is.
A hatalmas erdő & Araukária: a mi kincsünk – ezt a címet kapta a Sóstó Látogatóközpontban bemutatásra kerülő tablósor. A gyönyörű természet- és állatfotókat szöveges magyarázatokkal (angol nyelvű!) egészítették ki, hogy hitelesen meséljenek a Brazíliában kialakult természeti életközösségekről, ökoszisztémákról, illetve arról a közösségi összefogásról, amely az araukária-erdők védelmére szerveződött, ezáltal óvva az ott élő madarakat és egyéb állatokat.
A Brazil madarak – érdekességek című kiállításnak a fehérvárcsurgói Károlyi Kastély ad majd otthont november 25-ig. Anita Studer ornitológus biztosította az adatokat és a fényképeket, 14 brazil madárfajt – köztük a közönséges fazekasmadarat, a nagy jácintarát, a barátpapagájt és a tukánt - kiválasztva. A madarak fészkével, szaporodásával és táplálkozásával kapcsolatos érdekességek kerülnek bemutatásra a 16 tablóból álló tárlaton – képekkel és szövegekkel illusztrálva –, jól reprezentálva a Brazília különböző ökoszisztémáiban (Amazonas esőerdő, atlanti esőerdő, Caatinga, Cerrado, Pantanal és Pampa) kialakult életközösségeket.
„Reméljük, fel tudják keresni kiállításainkat, hogy megismerhessék Brazília természeti gazdagságát.” – invitál mindenkit a különleges, hármas egységű tárlatra Susan Kleebank, Brazília magyarországi nagykövete. Dél-Amerika komoly erőfeszítéseket tesz a fenntarthatóságért, hogy a népességrobbanás és a gazdasági fejlődés valamilyen módon egyensúlyba kerüljön az ökológiai változásokkal. Ez a kiállítás is arra hívja fel a figyelmet, hogy hányféleképpen lehet úgy kivenni a környezetünkből, hogy közben vissza is adjunk a közös fennmaradás érdekében.