A közel 60 éves múltra visszatekintő MÉE Fejér megyei Alba Regia Szervezete 1986-ban döntött egy, a Székesfehérvár történelméhez szorosan kapcsolódó éremsorozat kibocsátásáról. A sorozat a „Székesfehérváron koronázott és eltemetett királyok” címet kapta, és 15 év alatt 24 darab érmen ábrázolta a 38 érintett uralkodót, továbbá Géza fejedelmet. Az érmeket egy szegedi alkotópáros, Fritz Mihály szobrászművész és Szabó Géza ötvösmester készítette.
A sorozat 2001-es befejezését követően, a kedvező fogadtatásnak köszöngetően a szervezet úgy döntött, hogy folytatja az éremkibocsátást. 2011-ig további 16 Habsburg-, illetve Habsburg-Lotharingiai-házból származó uralkodóról emlékeztek meg a „Királysor” elnevezésű új sorozatban. Az éremkibocsátást Székesfehérvár Önkormányzata több alkalommal is támogatta.
Valamennyi éremkibocsátás alkalmával gazdagon dekorált kiállításokat és hozzájuk kapcsolódó előadásokat is szerveztek Székesfehérváron, Budapesten, Szegeden, Miskolcon, Móron, Iszkaszentgyörgyön és külföldön is. A sorozatról készült bronz öntvényeket ma már a Szent István Király Múzeum Fő utcai épületében láthatják az érdeklődők.
Óriási büszkeség a szervezetnek, hogy legutóbb a magyar királyérmeket az angol királyok iskolavárosában, azaz Cambridge-ben egy 2024. szeptember 4-én megnyílt kiállításon mutathatták be. A kollekció a Szeged és Camberidge között fennálló testvérvárosi kapcsolatnak köszönhetően került a világhírű egyetemi város helytörténeti gyűjteményébe, a Museum of Camberidge-be. Ugyanitt mutatták be a szegedi ÉremVerde egy kisebb sorozatát, amely Madách Imre születésének 200. évfordulójára készült, illetve kapcsolódtak még Anna Cowie képzőművész szegedi és cambridge-i városképeket idéző grafikái. A főként angol közönség nagy érdeklődéssel fogadta a magyar történelemmel és az éremsorozattal kapcsolatos információkat. A kiállítás sikerét mutatja, hogy a tervezett október 14-i zárás helyett november 4-ig meghosszabbították.
A MÉE Fejér megyei Alba Regia Szervezete bízik abban, hogy további, nemzetközileg jegyzett helyekre is eljuthat a gyűjtemény. Ezzel beteljesülhet az az elképzelés, hogy minél szélesebb körben közkincsé tegyék Székesfehérvár értékeit.
A kapcsolódó fotók, továbbá a bővebb szöveges beszámoló léetölthetőek a Galériából.
Szöveg: Havasi Tímea