– Nemzeti érzelmű családban nőttem fel, és már kislánykorom óta érdekelt, mi történik, mi zajlik a világban. Édesapámat rengeteg ilyen jellegű kérdéssel bombáztam, biztosan volt közöttük olyan is, amire ő sem tudta a választ. Felnőtt fejjel már úgy láttam, hogy a globalizmus, ami átszövi a teljes világunkat és Magyarországra is minden erejével hat, finoman szólva sem tesz jót hazánknak. Sokat hallunk arról külföldön, hogy Magyarország kicsi ország, szegény ország. Az előbbinek az okát, Trianon gyalázatát ismerjük, az utóbbira pedig azt tudom mondani, hogy soha nem voltunk szegények: vannak ásványkincseink, hőforrásaink, van vizünk és kiváló mezőgazdasági termékeink. Ehhez képest sokszor tapasztaljuk, hogy például a jó magyar méz helyett kínai, ukrán mézpótlót raknak a multik a hazai boltok polcaira. Mindezek ellen is szerettem volna küzdeni azzal, hogy politikai szerepet vállaltam.
Empatikus, a másikért tenni akaró embernek tartja magát? Hogyan segítették ezt tanulmányai?
– A Munkácsy Mihály Általános Iskolába jártam, majd a Bugát Pál Egészségügyi Szakközépiskolában érettségiztem. Már akkor nagyon érdekelt az emberek, különösen a beteg emberek segítése, így szakápolói képzésre kezdtem járni. A nyári kórházi munkám során összebarátkoztam egy kedves, idős nénivel és mindig ott voltam mellette. Aztán egy napon – amikor a beosztásomat véletlenül összekevertem és vasárnap nem mentem be – a néni meghalt. Hatalmas megrázkódtatás volt ez számomra. Ráadásul saját szememmel láttam 17 éves lányt, illetve 30 éves fiatalembert meghalni a kórházi osztályon, ami végképp ráébresztett arra, hogy számomra nem ez a segítés módja. Ezért aztán az egészségügyi menedzsment szakot végeztem el, s orvosoperátorként segítettem az orvosok munkáját, mellette tanultam egy kis pszichológiát és jogot is. Talán ez is vezetett el oda, hogy kiálljak az emberek jogaiért, fellépjek az igazságtalanságok ellen. És egyébként ma is vallom, hogy három-négy jó szó olykor többet segíthet, mint egy aszpirin.
Hogyan került közel a Mi Hazánk mozgalmához?
– Eredetileg a Jobbik politikájával szimpatizáltam, az ő gyökeres irányváltásukat követően figyeltem fel a Mi Hazánkra, úgy láttam, hogy valóban a közösségért, az országért dolgoznak. Így 2018-tól alapító tagja vagyok a fehérvári szervezetnek, ahol előbb alelnökként, 2019 óta pedig elnökként dolgozhatok. Elmondhatatlan érzés volt, amikor 2022-ben országgyűlési képviselőjelölt lettem, s ugyanilyen leírhatatlan emlék, amikor a székesfehérvári Városháza Dísztermében letettem a képviselői eskümet. Hatalmas, megelőlegezett bizalmat kaptam, amiért – úgy érzem – nagyon meg kell dolgoznom, de ígérem, hogy nem fogok csalódást okozni! Önkormányzati képviselői munkám mellett a Parlamentben az Országgyűlés alelnökének, a Mi Hazánk elnökhelyettesének, Dúró Dórának az asszisztenseként is dolgozom. Úgy érzem, érdemben tudok abban segíteni, hogy a fehérváriak kérései, problémái az országos döntéshozók szintjére is eljussanak.
Miként értékeli a helyhatósági választáson Székesfehérváron elért eredményt?
– Mindenképpen jó eredmény, hogy a képviselői megbízatáson túl egy tanácsnoki, valamint két belsős bizottsági posztot – a Humán Közszolgálati Szakbizottságban, valamint a Stratégiai és Fejlesztési Bizottságban – is betölthetek. Ezen kívül két önkormányzati cég felügyelőbizottságában is dolgozhatunk, Bejek Bendegúzt és Szerencsés Juditot pedig külsős szakértőként két bizottságba delegálhattuk. Véleményem szerint az ezekben a bizottságokban végzett munkánkkal tudunk igazán segíteni az itt élőknek!
A politikai közössége egyértelműen nemzeti oldalú, de vajon lesznek-e olyan kérdések, amelyek mentén inkább az ellenzékkel működik majd együtt?
– Megbeszéltük a mozgalmon belül, hogy önkormányzati képviselőként egy olyan konzekvens politikát fogok folytatni, ami a Székesfehérváron lakók jobb életét segíti. Ha egy olyan javaslatot nyújt be akár a közgyűlési többség, akár az ellenzék, amelynek megvalósítása valóban segíti a fehérváriakat, akkor azt a benyújtó pártállásától függetlenül megszavazom.
A közlekedési ügyekkel kapcsolatos feladatok tanácsnokának választották – mi az, amit mindenképpen szeretne a közlekedés terén átalakítani, megreformálni?
– Nagyon örülök annak, hogy a város közlekedési kihívásairól nemrég tudtunk beszélgetni Mészáros Attila alpolgármesterrel és Nagy Zsolttal, a Polgármesteri Hivatal Közlekedési Irodájának vezetőjével. Úgy látom, hogy a hihetetlen mennyiségű közlekedő, autó ellenére próbálják kihozni a mindenki számára legjobb megoldásokat. Ez nem egyszerű feladat, és a lakók részéről is türelemre van szükség! Javaslatom szerint érdemes lenne külön buszsávot kialakítani ott, ahol ez fizikailag elfér, s ahol így a busz, a taxi, a mentőautó akadály nélkül tudna haladni. Véleményem szerint a Várkörút melletti járda szélességét csökkentve ismét kétsávos lehetne a gabionfallal kettéválasztott szakasz, így amikor a buszok megállnak, az autók – és így a mentők is – továbbmehetnének, nem alakulnának ki torlódások. A Berényi út esetében ugyancsak elférne plusz egy sáv, és támogatom a Bakony utca összekötését az elkerülő úttal. Azt is felvetettem, hogy az Új Csóri úti körforgalom problémájának jelentős csökkentése érdekében érdemes lenne a Veszprém felől a Videoton, illetve Csala felé menő tehergépjárművek számára egy új összekötő utat építeni. És nem utolsósorban nagyon szeretném, ha Székesfehérváron is futnának hibrid napelemes Solaris buszok.
2038, Szent István halálának 1000. évfordulója már belátható közelségben van. Milyen megoldást, kialakítást tartana méltónak a Nemzeti Emlékhely területével kapcsolatban?
– Örülünk, hogy Székesfehérvár ilyen szépen és valóban kiemelkedően ápolja a kereszténység hagyományait. A Nemzeti Emlékhely esetében mindenképpen fontosnak tartanánk valamilyen fajta és szintű rekonstrukciót, akár az egykori koronázó bazilika egy részletének visszaépítését, de ebben a szakembereknek kell majd a legjobb és vállalható megoldást megtalálniuk. Öröm számomra az is, hogy a Belvárosban egyre több régi épület nyeri vissza egykori fényét, támogatom a város ezirányú felújítási programját.
Hogyan és hol érhetik el Önt a választópolgárok?
– Képviselőként most tartom majd az első fogadóórámat, a Piac tér 12-14. alatt, a földszint 3. számú megyei irodában, ahol egyébként minden csütörtökön 16 és 18 óra között várjuk az érdeklődőket, de telefonos egyezetetés mindenképpen szükséges előtte, a számom a város honlapján is fent van. Szívesen veszünk minden felvetést, és a panaszokra is igyekszünk megoldást találni.
Ha van egy kis szabadideje, mivel tölti?
– Hát, erre mostanában nem volt időm! Nagyon szeretek zenét hallgatni, a barátaimmal találkozni. Imádom a hegyeket, a Vértest, a Bakonyt. Talán az ünnep közeledtével egy jó túrára is lesz lehetőségem!
A Végh Annamária önkormányzati képviselővel készült interjú, képekkel illusztrálva elolvasható a városi honlapon.
– Vége –
Fotó: Simon Erika, Kiss László