Május első hétvégéjén tartják Gorsiumban Floralia ünnepét

2025.04.03. 08:30
KÖZLEMÉNY - 2025. április 3. (csütörtök) 
 
 
 
 

Császári bevonulás, gladiátorjáték, ókori színházi előadás is várja május 3-án és 4-én a Gorsium Régészeti Park látogatóit, akik Floralia ünnepébe cseppenhetnek bele ezen a hétvégén. A különleges időutazás résztvevői elmerülhetnek az ókori Pannónia vásári forgatagában is.

Több ezer érdeklődő látogat ki minden tavasszal a táci Gorsium Régészeti Parkba, ahol a Floralia ünnep alkalmával az ókori Pannónia világa elevenedik meg a vendégek előtt. Az ókori Róma egyik leglátványosabb eseménye volt a Flóra istennő tiszteletére rendezett pompás ünnepség, ennek hagyományát őrzi és eleveníti meg hosszú évtizedek óta a Szent István Király Múzeum népszerű rendezvénye. A római tavaszköszöntő ünnep keretében Hadrianust, a későbbi császárt, Alsó-Pannónia első helytartóját fogadják Gorsiumban. 

A 9 órás kapunyitás után a május 3-i, szombati és a május 4-i vasárnapi programok is 10 órakor kezdődnek Alsó-Pannónia helytartójának, a későbbi Hadrianus császárnak a bevonulásával. Ezután a légiók átadják a helytartónak az elkészült tanácsépületeket, amiket felszentelnek, majd jóslatot és áldást kérnek az égiektől.

11 órától gladiátorjátékra várják a nézőket a színházban, amelyet Hadrianus adományoz az új tartomány népének. A látogatók megismerhetik a római kori fegyverzetet és a különféle harcnemeket, déltől pedig formációs bemutatókat tartanak a légiós tábornál.

13 órakor kezdődik a Matuz János által írt és rendezett Rés a fejben – Gorsiumi komédia című előadás, 14.30-tól pedig gorsiumi tárlatvezetésre várják az érdeklődőket.

14.30-kor Hadrianus korából láthatnak csatajelenetet a kíváncsiak, egy órával később pedig a késő római kor csatáját idézik fel a Fórum előtti füves területen.

15 órától érkeznek a vándorkereskedők, akik különleges római bőrárukat, parfümöket, ruhákat és egyéb portékákat kínálnak a nagyérdeműnek, majd 16 órakor áldozatot mutatnak be a sikeres ünnepért, valamint Flóra istennőnek a természet újjáéledéséért. A rendezvény mindkét nap 18 órakor zárja kapuit.

Természetesen számos kísérőprogram is várja az időutazásra érkezőket: a hagyományőrzők táborában bemutatják a tábori életet, a korabeli ruhákat, fegyvereket és egyéb hadigépezeteket, de látható lesz gladiátor kiképzés is. Aki pedig megéhezne, az a légiós táborában kaphat római kori „streetfoodot” és más finomságokat. Mindezeken túl múzeumpedagógiai, régészeti és antropológiai programok, ismeretterjesztő családi játékok és kézműves foglalkozások, kovácsbemutató is várja az érkezőket. A látogatók megismerkedhetnek a Sárvízen való hajózással, belecsöppenhetnek egy rabszolgavásárba és lázongó keltákkal is találkozhatnak a forgatagban.

A jegyek április 1-15. között 20%, április 16-30. között pedig 10% százalék kedvezménnyel online, illetve a Szent István Király Múzeum – Rendház információs pultjánál (Székesfehérvár, Fő u. 6.) és Tácon, a Gorsium Régészeti Parkban is megvásárolhatóak.

A szervezők mindenkit szeretettel várnak a római kori időutazásra!

 

 

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2025 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:
img0

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.